19 Ekim 2007 Cuma

Pes 6 Muhteşem Hareketler Yapma[Geniş Anlatım]

Arkadaşlar bu oyunda başarılı olabilmek ve her zaman olmasa bile çoğunlukla kazanabilmek İçin birazdan buraya yazacaklarımı yapmanız yeterli olacaktır.
Öncelikle bu oyun İçin iyi bir takım seçmeniz gerekiyor.Ben bu oyunu yaklaşık 7 yıldır oynuyorum.Bu deneyimlerime dayanarak pes 6 daki en iyi takımların barcelona,inter,manchester ve chelsea olduğunu düşünüyorum.
Ben hepsiyle de oynadım ancak benim oyun sistemime ve oyuncu özelliklerine bakarak en iyisinin manchester united olduğunu düşünüyorum.Şimdi öncelikle takımınız belirleyin.Bunu seçerken bence defensı kuvvetli,uzun boylu,
azıcıkta atağİ kuvvetli stoperleri olan,biraz hızlı sağ ve sol bekleri olan,atağİ ve defansı kuvvetli ön liberosu olan, hızlı ve vucudu kuvvetli(staminia) olan sağ ve sol kanatı olan,atağİ şutu top tekniğİ ve top çalması
kuvvetli olan bir orta saha oyuncusu ve son olarakta hızlı top tekniğİ yüksek ve hava toplarına hakim olan iki forveti olan bi takım seçin.
Şimdi böyle bi takım seçtikten sonra gelelim bir takım ayarlar yapmaya.Şimdi öncelikle takımınızın taktiğİ(SET FORMATİON) 4-1-3-2 olmalı.Stoperleri yayın hizasına ayarlayın.
Sağ ve sol bekleri stoperlerin bir veya iki sıra ilerisinde olacak şekilde kanata yerleştirin.Ön liberoyu orta sahada geriye çekin.Sağ ve sol kanatları orta saha çizgisinin bir sıra ilerisine veya orta saha çizgisinin üzerine koyun.Orta sahanın ortasındaki adamı ise orta saha yuvarlağının rakip sahadaki yarım dairesinin ortasına veya sınırına koyun. Forvetlerinizden birisini ileriye birisini geriye olacak şekilde çapraz yerleştirin.
Takım stratejilerine az sonra döneceğim şimdi İNDİVİDUAL denilen kısımla ilgili bir iki açıklama yapayım. Oyuncuların ataklarını şu şekilde ayarlayacağız. Stoperlere dokunmuyoruz. Sağ ve sol beki sadece geriye ok ile yönlendiriyoruz. Ön liberoyu, sağ ve sol kanatları, orta saha oyuncusunu ve geriye daha yakın olan forveti hem ileri hem geri okları ile yönelendiriyoruz. İlerideki forveti ise sadece ileri oku ile yönlendiriyoruz. İndividual in defans kısmına geliyoruz. Kalecinin defansı normal olacak , sağ ve sol beklerin defansı low olarak ayarlanıp geriye kalan tüm oyuncuların defensı high olacak. Böylece herkes defansa yardım edecektir. Sağ ve sol beklerin defansının düşük olmasının nedeni ise defans yaparken kanatta kalmalarını sağlamaktır. Eğer defansları high olursa karşİ takım atak yaparken İçeriye yani ceza alanına doğru yaklaşıp kanadı boş bırakmaktadırlar. Şimdi select role kısmıda ön liberoyu DMF, orta saha oyuncusunu AMF, gerideki forveti CF, ilerideki forveti ise SS yapıyoruz.
Şimdi en eğlenceli olan ve asıl oyuncu olmak isteyenlerin çok seveceğİ bir yere geliyoruz. Ana menüde TEAM yazan yere girelim. Change gameplan yazan yere tıklayalım. Şimdi sol tarafta yazanlar taktiklerdir. Oyun İçinde takımınıza uygulatabileceğiniz özel taktiklerdir. Bunları uygulayabilmek İçin oyun İçinde L2 + O,kare,uçgen veya X ‘e basmak gerekli.Şimdi bunları açıklayayım:
CENTER ATTACK: merkezden atak,merkezdeki oyuncuların ileriye çıkması anlamına gelir.
RİGHT SİDE ATTACK: sağ kanattaki bek ve orta sağa oyuncularının ileriye çıkmasını sağlarsınız.
LEFT SİDE ATTACK:sol kanattaki bek ve orta sağa oyuncularının ileriye çıkmasını sağlarsınız.
OPP. SİDE ATTACK:burada siz oyun İçinde sol kanadı veya sağ kanadı kullanırken diğer kanat ileri çıkmaz.İşte eğer bu taktiğİ kullanırsanız ters kanadınızda siz ataktayken ileriye çıkar ve topu o kanada atarak rakibi yanıltabilirsiniz.
CHANGE SİDE: burada sağ ve sol forvetlerin ve kanatların yer değİştirmesi söz konusudur.Eğer rakibiniz size adam adama markaj uyguluyorsa bu taktikle onu şaşırtabilirsiniz.
CB OVERLAP:İşte benim en çok sevdiğim taktik.bununla stoperlerinizden birisini siz ataktayken ileriye çıkartıyorsunuz. Hem yan toplarda hemde verkaçlarda çok faydalı oluyor.
PRESSURE: bununla takımın pres yapması sağlanır. Ancak ben uzun zaman bunu kullandım fakat sıkı rakiplere karşİ zaafları olan bi taktik. Çünkü takım pres yaparken defansta boşluklar bırakabiliyor.fazla tavsiye etmem .
COUNTER ATTACK:adı üzerinde kontra atak taktiğİ. futbolu bilen herkes bunun nasıl yapıldığını bilir.
OFFSİDE TRAP: bu taktik özel bir taktiktir. Çünkü top sadece rakipteyken yapılır. Top rakipteyken eğer bu taktiğİ uygularsanız defansınız blok halinde ileriye çıkar ve sonra bu taktik kendiliğinden silinir yani takımınız bu taktiğİ bir kereliğine uygular her seferinde bu taktik İçin tuşlara yeniden basmak gereklidir.
Strateji plan a ve b İçinse özel taktikler ayarlayabilirsiniz. Birisi İçin defans taktiğİ diğeri İçin atak taktiğİ yapabilirsiniz ama zaten sadece 4 tuşu ayarlayabildiğiniz İçin bunlarla uğraşmamanızı tavsiye ederim.
Benim taktiklerim ise şunlardır. Cp overlap,right side attack,left side attack ve center attack. Herkesin kendi tercihinde serbest olduğu bir alan ama ben bunları tavsiye ederim.
Gelelim TEAM STRATEGY kısmına burada back line ve offside trap denilen yerlerin altında bir takım harfler var bu harflerin bir anlamı var ama ben yıllardır bu oyunu oynarım en uygununun her ikisininde B olması olduğuna inanıyorum. A olması halinde riskli bir oyun, C olması halindede kontrolden uzak bi oyun olduğuna inanıyorum.ama tercih sizin elbette…
Şimdi sıra ATTACK/DEFENCE kısmında ben buranın manuel olması gerektiğine inananlardanım. Çünkü oyunun kontrolünün sende olması takımın istediğin zaman defansif istediğin zaman atak oynaması her zaman faydalı olan bir şeydir. Diğer kısımlarla pek oynamadan,oynamaya alışmadan direkt bu kısım üzerine yoğunlaşın bence. Takımın oyun İçinde atak defans oynamasını ise şu şekilde sağlayabilirsiniz. Oyun esnasında L2 + R1 atak , L2 + R2 defans oyun oynanmasını sağlar.
DATA MANAGEMENT ise ayarların kaydedildiğİ bölümdür. Save stock data kısmı ile bu yaptığınız ayarları bilgisayara kaydedebilirsiniz. Load stock data ilede geri yükleyebilirsiniz. Ama önce copy formation yapmanız gereklidir.load yaptığınızda copy formation ile tekrar yükleme yapıp ayarınızı oyun sisteminize yüklemelisiniz.

Evet sıra oyuna geldi.
Önce defans yapmayı sonrada atak yapmayı ve ardından özel hareketleri anlatacağım.
DEFANS YAPMAK:
Bu oyunda sürekli defans yapmak mümkün değil. Ancak etkili defans yapıp hızlı oynamanız gerekli. Defans yaparken;
O --} topa kayma
X’ e basılı tutma --} kontrolünüz altındaki adamın pres yapması
KARE ‘ye basılı tutma --} kontrolünüz altındaki adamın dışındaki başka bir adamın pres yapması. Bu arada sizde kontrolünüz altındaki adamı istediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz.
Adamınızın rakip oyuncu ile birlikte yan yana ve hatta ondan daha hızlı koşması İçin R1 + KARE ‘ye basılı tutuyoruz ve adamımız rakibe yeteri kadar yaklaştığında R2 tuşuna bir iki kere basıyoruz ve topu kapıyoruz. Daha top kapılmadan önce bu arada bizim kontrolümüz altındaki adamıda istediğimiz bir yere ***ürüyoruz. Şöyleki mesela rakibin pas verebileceğİ adamının önüne yada eğer rakip kanada doğru gidiyorsa kontrol ettiğimiz adamı ceza sahasına yönlendirebiliriz yada her iki adamımızıda top süren rakibin üzerine yönlendirebiliriz. Ve yahutta tuttuğumuz adamı rakibin radardan kontrol ederek boş olan kanadına ***ürebiliriz ve böylece topu kapar kapmaz az önceki adamımıza atarak rakibin boş kanadından atak yapıp gol atabiliriz. Defansla ilgili en önemli tavsiyem şu olacaktır. Benim taktiğimde ben genelde ya geride olan forveti yada orta sahanın ortasındaki adamı tutup geriye doğru çekerim bu arada da kareye basılı tutarım hem defans bi kişİ fazlalaşmış olur hemde defansta kontrol ettiğim kişiyi her zaman bilirim. Ayrıca top rakipteyken genelde ben L2 + R2 yi en alttan bir üst seviyeye getirerek defans yaparım.
Bu arada son bir şey daha havadan yüksek top geldiğinde topun düşeceğİ yerdeki adamınız genelde seçili olur. İşte bu sırada yani top havadayken o adamı L1 ile bıraktığınız zaman o adamınız rakibin önüne hemen geçecektir ,bu arada top yere düşmeden tekrar adamı seçtiğinizde bu sefer topu rahatlıkla adamıken ardarda bir R1 bir R2 yapıyorum ve top kapılması imkansız bir hal alıyor.
GELELİM ÖZEL HAREKETLERE VE TEKNİK ŞUTLARA:
Öncelikle tuşlarımızı setting bölümünden R1 yazan yere R1 ‘İ ,L2 yazan yere L2 tuşunu ve diğer tuşları aynen ayarlıyoruz.
Gelelim şutlara hareketlere:
1)Sağ analoğu kendi etrafında 360 derece döndür --} 360 derce topun üzerinde dönmek.
2)Sağ analoğu bir ileri bir geri ittir --} topu havaya kaldırıp aşırtmak.
3)R2 + Sağ analoğu bir ileri bir geri ittir--} topu havaya daha fazla kaldırıp aşırtmak
4)R2 + yuvarlağa sonuna kadar basarsak tacı gerilerek atarız.
5)Sağ analoğu iki kere ileri ittirmek (adam hareket halindeyken) --}sağa feyk atar.
6)Sağ analoğu iki kere geri ittirmek (adam hareket halindeyken) --}sola feyk atar. Aynı hareketi önce kareye hemen ardından X ‘e basarakta yapabiliriz.
7)Diğer tüm tuşlardan elimizi çekip R1 + R2 tuşuna bastığımızda adamımız olduğu yerde durur.
8)Adamımız dururken R2 ye basarsak adam yüzünü kaleye döner.
9)Adamımız durur iken R1 + L1 yaparsak adamımız topu biraz önüne doğru açar.
10)R2 ye basılı tutup geri yön tuşuna tam veya yarım basmak--}topu geriye doğru çeker.
11)İleri yön tuşu + arka arkaya R2 ye basmak--} ayağını topun üzerinden atlatır
12)İleri yön tuşu + arka arkaya L1 e basmak--} ayağını topun üzerinden 2-3 kere atlatır.
13)Kendi oyuncunuz size pas attığında eğer R1 e basılı tutarsanız oyuncunuz topun üzerinden atlar.
14)İleri yön tuşu + R1 + arka arkaya L1 e basmak--} ayağını topun üzerinden 2 kere atlatır ve topu ileriye iter.
15)Adam duruken ardarda R2 veya L1 e basmak--}feyk hareketi
16)Adam dururken aşağİ yön tuşuna önce yarım sonra tam basmak--}ayağını sağa öne doğru çıkararak feyk atmak.
17)Adam dururken yukarı yön tuşuna önce yarım sonra tam basmak--}ayağını sola öne doğru çıkararak feyk atmak.
18)Adam duruken R2 ye basılı tutarak + Yarım aşağİ + tam yukarı + tam aşağİ + tam yukarı yön tuşlarına basmak--}sola feyk atarka çalım atma
19)Adam duruken R2 ye basılı tutarak + Yarım yukarı + tam aşağİ + tam yukarı + tam aşağİ yön tuşlarına basmak--}sağa feyk atarka çalım atma.
20)İleri yön tuşu ve R1 ile koşarken ileri yukarı çapraza ve aynı anda R2 ye basmak--}topu uzunca sola ileriye doğru açar.
21)İleri yön tuşu ve R1 ile koşarken ileri aşağİ çapraza ve aynı anda R2 ye basmak--}topu uzunca sağa ileriye doğru açar.
22)Ronaldinho,c.ronaldo,recoba,messi gibioyuncuların yaptığİ harekettir bu: Adamla ileri yön tuşu ile yürüken +R2 + arka arkaya L1 tuşuna basıyoruz. --}ronaldinhonun o meşhur hareketini yapıyor.
23)İleri yön tuşu + R1 +sağ analoğu sağ alt çapraza iki kere itmek--}koşarken sağa feyk atıp çalım atmak
24)İleri yön tuşu + R1 +sağ analoğu sol alt çapraza iki kere itmek--}koşarken sola feyk atıp çalım atmak
25)Şuta bastıktan sonra şutu silmek İçin --}R1 + R2
26)Adamınıza pas verdikten sonra kare + X ‘e basılı tutmak--}topu gelişine dibine vurarak havaya kaldırısınız.ve güzel bi şut çekebilirsiniz.
27)L1 + X ‘e bastıktan sonra L1 ‘e basılı tutarsanız adamınız kaçar ve ardından X’ e basarsanız duvar pası yapmış olursunuz. Eğer X’ e değilde uçgene basarsanız pası havadan verirsiniz.
28)Pasınız havadan geldiğinde R2 ye basılı tutarsanız ve bu şekilde şuta basarsanız artistik şutlar çekilebiliyor bazen.
29)Adamınızla hızlı bir şekilde koşarken R1 + R2 ye basıp geriye dönersek topu daha güvenli bir şekilde tutmuş ve kaptırmamış oluruz.
30)Bu hareketi ben bir kere yapabildim.topukla gol atmak.bunun yapılışını bilen varsa yazsın lütfen…


Gelelim ÖZEL ŞUT TEKNİKLERİ ne: Öncelikle bu oyunda şut çekerken çekinmeyin. Önünüze gelen yerden vurun. Şut İçin;
1)Kareye 1 kere basmak: Klasik şutu çeker
2)Kareye 2 kere hızlı hızlı basmak: Biraz daha teknik bir şut çeker
3)Kareye 3 kere hızlı hızlı basmak: Şutu yerden çeker.
4)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra uçgene basılı tutmak: tümerin alkmaar a attığİ gol benzeri şut çeker. Yani şut havada bombe alır.
5)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yön tuşunu yukarı ittirmek: Çok hızlı ve güçlü bir şekilde şut çeker.
6)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yön tuşunu aşağİ ittirmek: Çok teknik ama biraz yavaş bir şut çeker.
7)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra R2 ye basmak:Topa ayağının İçiyle vurur.
8)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra L2 ye basmak:Topa ayağının dışıyla vurur.
Ayrıca bu kombnasyonları birliktede değerlendirebilirsiniz. Şöyle ki;
9)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yön tuşunu yukarı ittirip + uçgen yapabilirsiniz veya,
10)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yön tuşunu aşağİ ittirip + L2 ye basabilirsiniz veya,
11)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra uçgen + R2 yapabilirsiniz veya,
12)Kareye 1 veya 2 veya 3 kere bastıktan sonra yukarı yön tuşu + uçgen + L2 ye basabilirsiniz….. Gerisi sizin yeteneğinize kalmış

Mesela ben yaklaşık 35-40 metredeyken son yazdığım kombinasyonla çok gol attım. Bol bol şut çekmenizi tavsiye ederim.

Şimdi sıra geldi ORTA KOMBİNASYONLARI na;
Orta yaparken
1)öncelikle O tuşuna bir kere değil 2 kere basın.o zaman daha iyi orta açıyorlar.
2)O tuşuna 3 kere basarsanız ortayı yerden açar.
3)O tuşuna 2 kere bastıktan sonra yön tuşunu yukarı ittirirseniz topu falsolu bir şekilde havadan atar.
4)O tuşuna 2 kere basıp yön tuşunu aşağİ ittirirseniz topu yerden falsolu yollar.
5)Yukarıdaki kombinasyonlardan biriyle orta açtıktan hemen sonra L1 tuşuna basılı tutarsak ceza alanı İçindeki adamımız topun düşeceğİ noktaya kendiliğinden gelecektir.
6)Orta açtıktan sonra hem L1 e hemde R2 ye basılı tutarsak rövaşata yada vole atma ihtimali yüksektir.
7)Ayrıca kanattan hızlı bir şekilde ilerlerken ceza sahasının çizgisine yaklaştığımızda ve top ayağımızdan açıldığında R1 bırakıyoruz ve bu esnada (3) numaradaki gibi orta açıyoruz ve hemen ardından L1 + R1 tuşlarına basılı tutuyoruz. Hızlı bir şekilde geriden gelip kafa vurabiliriz böylece.
8)Kornerlerde ise L1 tuşuna basılı tutarsak ceza alanı İçindeki futbolcuların hepsi yayın oraya doğru geri çekilecektir.
9)Yine kornerlerde de yukarıdaki orta tekniklerini deneyebilirsiniz. Ayrıca R2 basılı tutarsanız ortanın yüksekten arka direğe doğru gitmesini sağlayabilirsiniz.
10)Kornerlerde orta açtıktan hemen sonra L1 ile adam değİştirip top yere düşmeden tekrar L1 e basarak adam değİştirdiğimizde en uygun adamı alıp gol atma şansımız artmaktadır.
11)Yine kornerlerde cp overlap taktiğini kullanmanızı tavsiye ederim.


En son olarak yazacağım SERBEST VURUŞLAR dır:
Serbest vuruş tekniğİ olarak yukarıda saydığım vuruş tekniklerini kullanabilirsiniz. Sadece onlardan farklı olarak birkaç noktaya değineceğim. Öncelikle serbest vuruşların belli bir tekniğİ yok. Her vuruş noktasından ayrı ayrı vuruş stilinin olduğunu düşünüyorum. Şimdi serbest vuruş esnasında L1 ‘e basılı tutarsak vuruş hızını istediğimiz gibi kontrol edebiliriz. 1)Serbest vuruş esnasında L1 + R1 tuşlarına birlikte bastığımızda topun başına başka bir adamı çağırırız.
2) L1 + kareye basarsak topun başına getirdiğimiz ikinci adam vurur.
3) L1 + X ‘e basarsak topun başındaki adam topu asıl frikikçiye açar.
4) Serbest vuruşlarda yön tuşunu yukarı doğru ittirerek ve L1 e basılı tutarak orta açarsak kafa vurma ihtimalimiz yükselir.

Hiç yorum yok: